A gyermekjóléti szolgáltatatás olyan gyermekeknek és családtagjaiknak nyújtott speciális személyes szociális ellátás, melynek célja, hogy elősegítse a gyermekek testi és lelki egészségének megőrzését, családban történő nevelkedését, valamint megelőzze a gyermek veszélyeztetettségét, segítséget nyújtson a kialakult veszélyeztetettség megszüntetésében, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezésében, de nem hagyja figyelmen kívül az olyan társadalmi problémákat (iskolázatlanság, munkanélküliség, alkoholizmus), amelyek a családon keresztül hatnak a gyermekre. A gyermekjóléti feladatok megvalósulását a komplex családgondozás, a családlátogatások, a felvilágosítások, információnyújtás, a tanácsadás, vagy családterápia, a családkonzultációs lehetőségek, a segítő beszélgetések, kérelmek, beadványok segítése, adományok közvetítése, intézményi támogató levelek megküldése, csoportok szervezése, vagy a kliens csoportba való eljuttatása szolgálja.
Összehangolva a gyermekeket ellátó egészségügyi és nevelési-oktatási intézményekkel, illetve szolgálatokkal szervezési, szolgáltatási és gondozási feladatokat lát el.
A Gyermekjóléti Szolgálatnál az ellátottak köre:
- 0-18 éves korosztály és családtagjaik
- utógondozás esetén 18-24 éves korosztály.
A gyermekjóléti szolgáltatás igénybe vehető:
- önként mindazok körében, akik a Gyermekjóléti Szolgálathoz fordulnak segítségért, annak érdekében, hogy a kialakult probléma megszűnjön
- más intézmények jelzését követően
- hatóság által kötelezett formában
A családsegítő szolgáltatás a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítséget kérő, igénylő személyek, családok számára az ilyen helyzetet eredményező okok megelőzése a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás. A családsegítés keretében biztosítani kell a szociális, az életvezetési és a mentálhigiénés tanácsadást. A családgondozást, így a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítése, a veszélyeztetettséget és a krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működését. A családsegítés keretében végzett tevékenységnek az igénybe vevő érdekében, mások jogainak sérelme nélkül - a szükséges mértékig ki kell terjednie a kliens környezetére, különösen családjának tagjaira.
A kliensek segítséget kapnak pl.: önéletrajz vagy motivációs levél megírásához, vagy szükség szerint közösen készítik el a családgondozóval. Az intézményt felkereső kliensek tanácsadással egybekötött tájékoztatást kaphatnak a kistérség területén lévő álláshelyekről, vagy aki elavult szakmával rendelkezik, megfelelő szintű információt kap a Munkaügyi Központ vagy egyéb oktatással foglalkozó szervezetek elérhetőségéről, illetve a képzésekről.
A rendszeres szociális segélyezettekkel való kapcsolattartásra a Családsegítő Szolgálat van kijelölve.
Családsegítés keretében 1993. évi III. törvény együttműködési kötelezettséget határoz meg a rendszeres szociális segélyben részesülők számára. Fő célunk, hogy a kapcsolattartási folyamatban a kliens pontosan értse az együttműködés fontosságát, lényegét, optimálisan mérje fel saját lehetőségeit. Legyen tisztában az elvárásokkal és konkrét feladatokkal.
Chernelházadamonya a Répcementi Önkormányzati Társulásban biztosítja ezeket a feladatokat.
Elérhetősége:
Répcementi Önkormányzati Társulás
Család- és Gyermekjóléti Szolgálat
9737 Bük, Széchenyi u. 44.
Telefon: 500-621
E-mail: gyermekjoletcsalsegito@gmail.com
Ügyfélfogadási idő:
Bükön:
Hétfő: 8.00 -12.00
Szerda: 8.00-12.00 és 13.00-17.00
Péntek: 8.00-11.00